Nemzeti kincsek a Dunakanyarban

 

Az idén 20 éves Duna-Ipoly Nemzeti Park hazánk második legfiatalabb nemzeti parkja. Ez a védett terület magában foglalja a Dunakanyar térségét (Börzsöny, Pilis, Visegrádi-hegység és a Szentendrei-sziget egy része), valamint az Ipoly-völgyének többnyire érintetlen szakaszait. Egyedisége a folyóvölgyek, a hegységek és a síkság találkozásának lenyűgöző egységében rejlik.

Dunakanyar

A fővárosiak kedvelt kirándulóhelyeinek otthont adó Pilis mészkő és dolomit alapkőzeteivel kiválóan alkalmas barlangképződésre. A park közel 200 barlangjának döntő hányada itt található. A hegységben található az Ariadne-barlangrendszer, mely hazánkban harmadik leghosszabb. A fokozottan védett, unikális magyarföldi husáng legnagyobb állománya is itt lelhető fel.

Dunakanyar

A Börzsöny hegység mindmáig szinte érintetlen központi része egy hajdan felrobbant vulkán kráterének maradványa. Ez a forrásokban is rendkívül gazdag (közel 350) terület öreg bükköseiben fejlődik a nemzeti park címerállata, a fekete-kék foltjairól felismerhető havasi cincér.

Dunakanyar

A Visegrádi-hegység a Börzsönyhöz hasonlóan vulkanikus tömbjét lenyűgöző szépségű szurdokok és völgyek tagolják. Az Ipoly-völgy ártéri rétjein a ritka réti iszalag, égerláperdőin pedig szálkás pajzsika és a fekete ribizli fordul elő.

A Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) jelenlegi területe Pest, Fejér és Komárom-Esztergom megyét fedi le. Ide a nemzeti parkon kívül 8 tájvédelmi körzet és számos természetvédelmi terület tartozik.

Dunakanyar

A kirándulni vágyókat számos ökoturisztikai bemutatóhellyel, tanösvénnyel és programokkal várja DINPI. Barlangi kalandtúrák, vezetett természetismereti túrák, családi napok és rendezvények egyaránt megtalálhatóak az Igazgatóság programjai között.

Az aktuális programokról a www.dunaipoly.hu weboldalról, illetve a nemzeti park Facebook-oldaláról tájékozódhatunk.