A kalocsai fűszerpaprika-őrlemény titkai

Honnan ered a kalocsai fűszerpaprika-őrlemény? Örök vitatéma ez, egyesek spanyol mások török közvetítésben gondolkodnak… Az eredete lehet, hogy kétséges, az viszont biztos, hogy európai szinten az élen jártunk a tömeges terjesztésben. Most utánajárunk a paprikát övező legendáknak, és eláruljuk, mitől lesz igazán magyar ez a termék

A legenda szerint az első példányok egy ferences kolostor kertjében bukkantak fel. A különleges fűszernövény egy különleges háziasszony nevéhez kapcsolódik, aki legalább olyan jártas volt a konyha rejtelmeiben, mint a nagypolitikában: Széchy Mária, Wesselényi Ferenc gróf felesége honosította meg a fűszerpaprikát Magyarországon, az 1600-as években.

Eleinte mint borspótló fűszer terjedt el, de egyre több és több jótékony hatását fedezték fel. Az 1831-es kolerajárvány idején például úgy vélték, rendszeres fogyasztása megóvhat a betegségtől.

Magyar találmány a kalocsai fűszerpaprika-őrlemény?

A fűszernövényt máshol is ismerik a világon, de egészen biztosan magyar találmány a kiszárítása és porrá törése – ez teszi igazi hungarikummá. Kapszaicin tartalmától függően beszélünk csípősségmentes, enyhén csípős és csípős őrleményről.

Természetesen az évszázadok során nem csupán a porrá őrlésében, hanem a felhasználásának módjában is kreatívnak bizonyultunk.  A sertészsírban pirított vöröshagymához adott fűszerpaprika-őrleménytől egyenes út vezetett a pörköltalapig, a gulyáslevesig és a paprikáscsirkéig.

Paprikamalmok Kalocsán

1861-ben épült az első kalocsai paprikamalom, 1900-ban már 3, kőpárokkal működő malom állt. A XIX. század végén gőzgépekkel hajtották a paprikamalmokat, a XX. századra pedig megjelentek a dízel- és villanymotorok, ugyanakkor megmaradtak a dunai vízimalmok is, amik a természet erejét felhasználva állítják elő ezt a különlegességet.

A kalocsai fűszerpaprika-őrlemény jellemzően mélyvörös színű, bársonyos fűszer, mely édeskés, gyümölcsös ízvilággal, valamint fűszeres, karamelles, pirított magokéhoz hasonló aromával rendelkezik – és ismert szinte az egész világon.

Fotók: http://www.hungarikum.hu