A Hévízi-tó és a tradicionális hévízi gyógyászat

A Hévízi-tó hazánk természeti csodája, és Európa legnagyobb melegvizű gyógyító hatású tava, és természetesen a Hungarikumok közé tartozik.

Mitől olyan különleges a Hévizi-tó?

A Hévízi-tónál már a 18. század óta működik gyógyfürdő, hiszen az emberek hamar felismerték, hogy a különleges adottságokkal rendelkező víz jótékony hatással van az egészségre. A Hévízi-tavat tápláló források napi vízhozama mintegy 35 millió liter, ennek köszönhetően a tó teljes vízkészlete frissül körülbelül háromnaponta. 

A tó egy egészen különleges természeti képződmény, hiszen – ellentétben a világ többi melegvizű tavával, amelyek többségükben vulkanikus eredetű, esetleg agyag- vagy sziklatalajon alakulnak ki – a Hévízi-tó egy tőzegmedrű forrástó. A víz folyamatos lassú áramlása rendkívül jótékony hatású, és egyúttal finoman masszírozza a tóban fürdőzőket.

A tó gazdag ásványianyag tartalmú forrása egy 38 méter mélyen található barlangban fakad, ahol több tízezer éves meleg és hideg karsztvizek keverednek egymással. Az itt feltörő, egyedülálló karsztvizet magas hőmérsékletének, és összetételének köszönhetően régóta használják gyógyászati célokra is. Az első, akkor még tutajokra épített fürdőházat 1772-ben a keszthelyi Georgikon alapítója, Festetics György hozta létre Hévízen.

A Hévízi Gyógyfürdő

Napjainkban gyakran emlegetik a reumások Mekkájaként, hiszen az itteni gyógyvíz bizonyítottan jótékony hatással van a mozgásszervi betegségekre. Emellett a tó partján található az egyik legnagyobb balneológiai központ is, ahol műtétek utókezelései mellett mindenféle gyulladásos- izom-, ín-, és ízületi bántalmat kezelnek.

A tó természetes gyógyító hatására és különleges adottságira építve két újfajta kezelésmód is született itt:

  • az izmok hatékony nyújtására és ellazítására szolgáló súlyfürdő (Moll Károly hévízi főorvos találmánya)

A víz izomlazító hatását és felhajtóerejét kihasználó kezelési forma, a gerinc és porckorong betegségek kezeléséhez alkalmazzák – nagyon hatásos technika a gerinc csigolyáinak egymástól történő eltávolítására, ezáltal a gerinc nyújtására.

Az eljárás fájdalommentes, hiszen a meleg hévízi gyógyvíz ellazítja a testet. A kezelés során a páciensek a nyaknál és/vagy a karok alatt függesztve, – gyakorlatilag – lógnak a medencében, a betegség súlyosságától függően pedig súlyokat helyeznek el rajtuk (a derékon és/vagy bokán). Kizárólag orvos utasítására végezhető.

  • az iszappakolás, mely utóbbihoz a tó természetes iszapkészletének védelme érdekében ma már mesterségesen előállított hévízi iszapot használnak.

Maga a tó, illetve az innen eredő tradicionális gyógyászat is hungarikumnak minősül, amit érdemes kipróbálnia minden erre járónak.

Fotók: https://www.heviz.hu/hu