A magyarországi tokaji borvidéken előállított tokaji aszú

Tokaj Magyarország egyik legismertebb borvidéke, mely már 1737 óta védettséget élvez – ekkor nyilvánította zárt borvidékké egy királyi rendelet. Innen származik a borok királya, a királyok bora, azaz a méltán világhírű tokaji aszú. Miért olyan népszerű, és miért egyedülálló a magyarországi, tokaji borvidéken előállított tokaji aszú?

Mit jelent pontosan az aszú?

„A Tokaji Aszú a borvidék területén termett, a Botrytiscinerea hatására tőkén aszúsodott és szüretkor szemenként kézzel külön szedett aszú szemek áztatása a Tokaji Borvidékről származó magas minőségű musttal, erjedő musttal, vagy azonos évjáratú borral. Alkoholos erjedés után állandó hőmérsékletű sziklába vájt pincékben tölgyfahordókban nemesedik.” – írja a Hungarikum.hu oldal.

Különlegessége a tájban rejlik; no nem csak annak szépségében, hanem inkább egyedülálló mikroklímájában, mely különösen kedvez a botrytis nevű nemespenésznek, ami jelentős szerepet játszik az aszúsodásban.

Hogyan készül?

Aszút elsősorban furmintból, hárslevelűből, sárgamuskotályból, esetenként pedig a furmint és a bouiver kereszteződéséből született szőlőből készítenek. Az aszúsodás folyamata voltaképpen egy nemesrothadás, ami még a tőkéken megy végbe; az aszúszemeket külön, kézzel kell lecsipkedni a fürtökről. Ezeket régen faputtonyokba gyűjtötték, a mustot pedig 136,6 literes gönci hordókban érlelték, innen ered a „puttonyos” jelző: ahány puttonyos a bor, annyi puttony aszúszem van egy hordóban.

A Tokaji borvidékről

Bár a borvidék központja egyértelműen Tokaj városa, valójában azonban 27 települést foglal magában ez a borvidék, melyet – amint azt már a bevezetőben is írtuk – 1737 óta kiemelt fontosságúnak tartanak. A szőlőtermesztés és a borkészítés hagyománya itt már ezer éve változatlan, és a táj az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. A borvidék italai között az aszú mellett a máslást, fordítást,eszenciát és a szamorodnit is érdemes megkóstolni, utóbbit száraz és édes változatban is készítik.

Ez a különleges, édes, aranysárga ital, melyet XV. Lajos francia király „a borok királyának, a királyok borának” nevezett, kiválóan illik a sajtokhoz, desszertekhez, libamájpástétomhoz, és minden különleges alkalomra.

Fotó: http://www.hungarikum.hu