Marhagulyás

A legklasszikusabb gulyás étel, mint ahogy a neve is mutatja, marhahúsból készül. Ha ezt megtanuljuk, akkor bármilyen húsból tudunk jó gulyást készíteni, vagyis ez afféle alapgulyásnak is tekinthető. Az így főzött eredeti gulyás lényege, hogy a húst és a hagymát nyersen, a kellő méretűre felvágva beleteszünk az edénybe, a megfelelő mennyiségű hideg vízzel felöntjük (arra is számítva, hogy a két-három órás főzés közben esetleg 5 cm-rel is lejjebb megy a folyadékszint), majd elég erős tűzön, rotyogtatva főzzük. Ezáltal egységes, finom leve lesz, mégsem fő szét benne a hús.

PŐSZT-Gulas-1

Az alapanyagokról, nyersanyagokról

A jó gulyás titka a fiatalabb marha. Legjobb a lábszár, a nyak és a lapocka vegyesen. Nem baj, ha kevés csontos darab is található benne, mert általában a csontos hús ízletesebb, és a csont jó ízt ad az ételnek. A jó gulyást viszonylag sokáig kell erős tűzön rotyogtatni, ezért a fiatal hagyma, az új zöldség nem igazán jó, mert hamar szétfő és zavaros lesz tőle a lé, az íze sem olyan kellemes. Krumpliból is inkább régi kell, sőt a szárított paprika az sem baj, ha két éves, csak ne legyen penészes.

Fűszerek

A legjobb az őrölt, csemege minőségű paprika nem baj, ha többféle, és lehet benne picit csípős is, összesen a 6-8 literhez 2-3 evőkanálnyit tehetünk, ízlés szerint. Általában 1 kg hús elbír egy jó evőkanál őrölt pirospaprikát.

red-289144_1920Jó, ha teszünk bele egy-két szárított csöves fűszerpaprikát. Fontos legalább egy mokkáskanál szemes köménymag, ez karakteresen kellemes marha ízt biztosít. Pár szem feketebors a főzés kezdetekor és egy-két késhegynyi őrölt fehér vagy feketebors a főzés vége felé javítja az ízhatást, de nagyon óvatosan borsozzunk, mert igazán nem való bele, csak megszokásból használjuk.

A vöröshagymából a húst alapul véve kilogrammonként egy közepes fejet számítsunk, amelyet megtisztítás után 2-3 mm-es apró kockára, vagy hajszálvékony szeletekre vágunk. Hidegen kell a húsra tenni (az sem baj, ha fél-egy órát együtt áll), és utána felönteni a hideg, tiszta vízzel.

A zöldségből csak annyit tegyünk, hogy ne legyen túl zöldséges ízű, inkább csak a hús ízeit javítsa.  A zöldséget lehet hosszú hasábokra vágni, de jó karikázva is, vagy hosszában négy felé és utána fél cm vastag szeletekre. Bármelyik elfogadható, csak a különböző zöldségféléket azonos módon daraboljuk!

onions-1126295_1920

A főzés vége felé kevés zöldpetrezselyem igen jó ízt ad neki, ezeket nem fontos apróra felvágni, egészben is beletehetjük.

Fontos kiegészítő tudnivalók

A már elkészült gulyást a főzés végén is lehet dúsítani egyszerűen forró vizet öntünk hozzá és utána sózzuk, ezután galuskát szaggathatunk bele, amely simára kevert tojás, liszt, só és víz lágy keveréke, benne egy kevés apróra vágott petrezselyemzölddel. Kis kanállal apró falatokat beleszaggatunk a rotyogva fövő lébe, közben bele-belemártjuk a szaggatáshoz használt kávéskanalat, hogy ne ragadjon rá a nyers tészta. Főzhetünk bele csipetkét is, amit 10-15 dkg lisztből egy tojással gyúrunk keményre, majd kis darabokat csipkedünk belőle.

(részlet Kopasz Árpád : Paprikával fűszerezett hagyományos ételeink c. könyvéből )