Puskás Ferenc világszerte ismert és elismert életműve

Puskás Ferenc a valaha élt legnépszerűbb magyar sportoló, akinek nevét szinte a világon mindenhol ismerik. Életműve ma is maradandó a magyar sportkultúrában.

Ha bárhol a nagyvilágon egy társalgásban szóba kerül Magyarország, rögtön azonosítják pár hungarikummal a gasztronómia világából, népművészetből. Vagy a zseniális találmányok kerülnek szóba, mint például a Rubik kocka, de természetesen a magyar hölgyek messze földön ismert szépsége sem maradhat ki a sorból.

De talán mégis Puskás Ferenc neve hangzik el leggyakrabban, amikor a külföldiek megtudják, hogy beszélgetőpartnerük Magyarországról érkezett.

De mivel is érdemelte ki a magyar labdarugó ezt a népszerűséget? Ismerjük meg életművét és sportmunkásságát!

Ki is az a Puskás “Öcsi”?

  • 1927-ben jött világra, születését követően családja Kispestre költözött, ahol édesapja futballedzőként csiszolta az ifjú tehetségek technikáját.
  • Már gyerekként is lelkesen kergette a labdát a környékbeli kissrácokkal, apja pedig felfedezte bennük a tehetséget, és igyekezett fejleszteni a gyermekek játékát.
  • Az életkorra vonatkozó szabályokat kijátszva, tinédzserként került be a Kispest N1 felnőtt csapatába
  • Ekkortájt ragadt rá az idősebb társaitól az “Öcsi” becenév, ahogy egy egész ország szívesen becézte a későbbiekben.

Az Aranycsapat összeáll és szárnyal

1945-ben, a világháború végeztével lassan újraindult az élet, beleértve a sportéletet is. Az ifjú Puskás meghívására újra összeállt a nemzeti válogatott, és csakhamar meg is lett az első siker az osztrákok elleni meccsen 5:2 eredménnyel. A 18 éves Puskás már ekkor magára vonta a figyelmet nyílegyenes kapuba találásával és virtuóz labdakövetésével .

Az 50-es években játszott együtt a hivatalosan vett “Álomfelállásként” emlegetett Aranycsapat, minden idők legjobb magyar focicsapata. Méltán váltak legendássá, rettegett ellenféllé világszerte a futball arénákban.

Szárnyalásuk az 1952-es Helsinki olimpián szerzett dicsőséggel, az aranyérem elnyerésével kezdődött, és úgy tűnt, megállíthatatlanná váltak. A nemzeti válogatott kivételes tehetségét, összehangolt játékstílusát bizonyítja, hogy ez időszakban 4 év alatt vereség nélkül játszottak le 32 meccset, mialatt Puskás Ferenc a csapatkapitány szerepben tündökölt.

Méltán szereztek nemzetközi hírnevet többek között az Európa Kupa döntőjén szerzett 3:0 kimenetelű győzelemmel az olasz csapat ellen, és persze mind közül az egyik legsűrűbben említett dicsőségük az évszázad meccsének kikiáltott felejthetetlen viadal, amikor 6:3-ra diadalmaskodtak az addig otthonában veretlen angol válogatott felett.

A későbbi interjúkból kiderül, hogy ő maga erre az eredményre volt a legbüszkébb, leghíresebb gólját ezen a rangadón szerezte, aminek cseles technikáját azóta is oktatják az ifjabb generációnak.

Legendás időszak volt ez a magyar sporttörténelemben: hosszantartó diadalmenet, köztudatba vésődő gólözönök sorozata a nemzet büszkeségének tartott Puskással a főszerepben.

Puskás Ferenc nemzetközi sikerei

Az 56-os forradalom hatalmas változásokat hozott a karrierjében és családja életében, hiszen addigi tevékenysége alatt mindig is a magyar címer alatt bizonyította talentumát. Ám végül úgy döntött, csapata több tagjához hasonlóan nem tér haza Olaszországból, hanem külföldön kezd új életet. Ám hiába harcoltak érte a legnagyobb nemzetközi futballklubok, másfél évre eltiltották attól, hogy bármilyen komoly csapathoz igazoljon.

Hatalmas akaraterőről és kitartásról tett bizonyságot, amikor hosszas kihagyás után “túlkorosan”, 18 kg túlsúly leadásával sikerült visszalendülnie a bajnokok közé, immáron a Real Madrid színeit képviselve, ahol Pancho néven ismerték. Éveken keresztül hasonló parádés sikereket ért el ezúttal a korszak első számú csapatának ünnepelt gólkirályaként, és máig is megdönthetetlen, példátlan rekordot állított fel: 4x talált kapuba 1 mérkőzés alatt.

Egy legenda születése

Kivételes labdavezetésével, tűpontos, ballábas kapura lövéseivel, briliáns cseleivel, kiváló helyzetfelismerésével csaknem az összes létező díjat besöpörte, ami csak elérhető egy labdarugó karrier során. Sikereit ráadásul tetőzni tudta az aktív játékos évek után edzőként elért eredményeivel. Méltán megérdemelt helyet foglal el a FIFA hírességek csarnokában. Hazája képviseletével, megnyerő természetével, a magyar labdasport felvirágoztatásával pedig a szurkolók szívét hódította meg, ezzel óriási köztiszteletre téve szert.

Puskás Ferenc a 60-as években vonult vissza az aktív sportkarriertől, a 90-es években tért vissza Magyarországra, 1993-ban 4 hónapig a magyar futballválogatott szövetségi kapitánya volt. 2006-ban, 79 éves korában hunyt el.

Puskás Ferenc emléke ma

Legendás alakjára, a magyar futball nagykövetére megannyi dolog emlékeztet manapság is:

  • Számtalan dokumentumfilm, film, könyv, emlékmű megjelentetésére/elkészítésére ihletett meg alkotókat
  • Elismerését kifejezve a Nemzetközi Labdarugó Szövetség róla nevezett el egy díjat, amit minden évben a legszebb gólt lövő játékos nyerhet el
  • A magyar nemzeti stadion már közel 20 éve az ő nevét viseli (Puskás Ferenc Stadion)
  • …és természetesen szinte bárhol a világon, ha egy külföldi megismerkedik egy magyarral, szinte biztos, hogy a beszélgetés során felmerül Puskás Ferenc neve!

Az évek telte alatt “a nemzet Öcsi”-je a focivilág egy felejthetetlenül mitikus alakjává vált.  Népszerűsége azóta sem csökkent, mi magyarok pedig büszkén öregbítjük tovább is hírnevét.

Fotók: http://www.puskas.com