Budapest – a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út

1987-ben a Duna-part látképe és a Budai várnegyed, majd 2002-ben az Andrássy út és történelmi környezete is a Világörökség része lett.

Mit is jelent, ha egy helyszín a világörökség része?

Az UNESCO által 1972-ben indított Világörökség Programjának fő célja az emberiség kulturális és természeti örökségének nyilvántartásba vétele, ez a nyilvántartás az úgynevezett Világörökségi Lista. A világörökségi programban részt vevő államok felelősséget vállalnak arra, hogy a területükön fekvő világörökségi helyszíneket megóvják és megőrzik a jövő generációk számára. Híresen gyönyörű fővárosunknak tehát hatalmas büszkeség, hogy rögtön 3 része is helyet kap ezen a nagy presztízsű listán.

Világörökségek a fővárosunkban

Budapest ékszerdoboza, a zöld kupolákkal tűzdelt Budai Várnegyed építészete középkori-barokk stílusjegyeket hordoz. Szűk, zegzugos macskaköves utcái, régi cégérei és műemlékvédelem alatt álló házai pillanatok alatt lopják be magukat az arra járók szívébe.

A város másik felét, a szintén sokak által kedvelt pesti oldalt gyűrűs-sugaras szerkezetű és egységes historizáló és szecessziós építészeti vonások jellemzik. Az Andrássy út a Deák tértől bérpalotás, nyüzsgő földszinti üzletekkel teli belvárosi főútként indul, majd fokozatosan szélesedik elegáns villákkal szegélyezett fasorrá, végül pedig a magyarság ezeréves államiságát jelképező, az államalapítás ezredik évfordulójára épült Hősök terébe torkollik.

A felszíni kincsek mellett fontos megemlíteni, hogy az Andrássy út alatt fut végig Európa második, és a kontinentális Európa legelső földalatti vasútja, a Kisföldalatti.

A változatos domborzatú, élettel teli várost tökéletes egységbe szervezi az azt középen kettészelő Duna, festői szépséggel lassan hömpölygő vizének és szebbnél szebb hídjainak látványával, melyet a Dunakorzón végigsétálva lehetetlen nem ámulattal csodálni.

Fotók: Pixabay