Hungarikum – A Pick szalámi

Egy kedvelt szuvenír, a külföldön élő magyarok kívánságlistáján mindig toplistás, egy igazi ínyencség: íme a Pick szalámi! No, de kezdjük a legelején: kinek köszönheti Magyarország ezt a finomságot, és miért téli szalámi a neve?

Pick Márk, a húsmester

A hungarikummá lett szalámi feltalálója kereskedőnek tanult, eredetileg gabonával foglalkozott. Egyik üzleti körútja alkalmából Olaszországban ismerkedett meg a szalámigyártás fortélyaival, és ez a tapasztalat sorsdöntő volt karrierjében: 1869-ben alapította meg vállalkozását Szegeden, amelyet fokozatosan fejlesztett, bővített.

1883-ban már olyan mennyiségben gyártotta a szalámit, hogy munkásokat kellett hozatnia Olaszországból, az igazi nagyüzemi szalámigyártást pedig 1885-ben indította el.

Hogy készül a Pick szalámi?

A téliszalámi csakis természetes alapanyagokból, az előírásoknak megfelelően tenyésztett, nagysúlyú sertésekből készülhet. A húst darálás helyett vágják, hogy a szövetek ne sérüljenek. A fűszerszobában zamatos fűszerek kavalkádjából mérik ki téliszalámihoz szükséges mennyiséget, de hogy miből mennyit, az a szalámimester által őrzött hétpecsétes titok.

Az egyedülálló ízvilág megteremtéséhez a szaktudás mellett elengedhetetlen a közeli Tisza folyó állandó hűvös levegője, és Szeged város kedvező mikroklímája.

Füstölés és nemespenész

A feldolgozás egyik legfontosabb része a füstölés, amelyet 2 évig szárított bükkfa hasábokból gyújtott parázzsal végeznek 2 héten át.  Ezt követően kerülnek a szalámirudak az érlelőkamrába, ahol 100 napig a speciális légáramlat, páratartalom és hőmérséklet mellett képződik felületükön a nemespenész, ami a PICK Téliszalámi védjegyévé vált.

A „téliszalámi” név is ehhez a folyamathoz köthető, de nem a hóra emlékeztető felület, hanem a gyártás módja miatt.  A kezdet kezdetén ugyanis speciális érlelőtornyok hiányában csak télen lehetett előállítani a terméket. De ezt a nehézséget a technika erejével már sikerült legyőzni, és az azóta megépült, 64 méteres érlelőtorony 32 kamrájában egyszerre közel egymillió rúd szalámi érlelődik.

Így készül tehát ez a különleges, magyar finomság, mely méltán kapta meg a Hungarikum minősítést 2013-ban.

Fotók: https://pick.hu