Magyar szürke szarvasmarhák terelése a Hortobágyon

A magyar szürke szarvasmarhák kihajtása  a Hortobágyon mindig fontos esemény, hiszen ezek a gyönyörű állatok csak úgy juthatnak elég táplálékhoz ha évente kétszer átterelik őket: a képeken egy 150 állatból álló gulyát hajtanak a téli szálláshelyükről a tavaszi legelőkre. Ez a mostani menet 19 km – es volt, október végén kell majd újra megtenniük ezt az utat visszafelé is.

A magyar szürke szarvasmarha a Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállatok egyike. Igazi magyar különlegesség (“Hungarikum”) – gyönyörű, ősi erőt kifejező állat mely a magyar Alföld világszerte ismert jellegzetességeihez tartozik.

A magyar szürke marha tartásának és takarmányozásának ma is legfontosabb eleme a legeltetés. Évente átlagosan 215 legeltetési nappal számolnak a tenyésztők, de ez erősen időjárásfüggő. A legeltetés általában az első hóig tart, s közben a marhák nem kapnak sem abrakot, sem más kiegészítést.

Télen szénát, takarmányszalmát, kukoricaszárat kapnak. A szürke marhát tilos bármilyen ipari eredetű táppal, terméktakarmánnyal etetni. A fajta megmentésében nagy szerepet játszó hazai nemzeti parkokban ma is jelentős állományaikat tartják. (Hortobágyi Nemzeti Park, a Kiskunsági Nemzeti Park és a Fertő–Hanság Nemzeti Park.)

Forrás: MTI