Magyar kutyafajták – mudi, a stréber

A mudi a három kistestű magyar juhászkutya egyike, mondhatjuk, hogy a legkevésbé ismert és furcsa módon legkevésbé elterjedt, bár napjainkban szerencsére egyre népszerűbb a magyar kutyafajták közül. Lehet, hogy első hallásra elcsépeltnek tűnik, hogy az ember leghűségesebb társa, de jelen esetben nagyon helytálló. Sokan azt mondják rá, ez a fajta akit nem lehet elveszíteni.

Nyírségfia Vihar 2009 és 2010 Világgyőztes mudi szuka – Fotó: Szalánczi Gábor

Dr. Maczák Viktória a  Magyar Mudi Egyesület elnöke:

“Én is hamar megtanultam, ha séta közben nem látom a kutyámat, elkezdek kiabálni, hogy hol van, nem történik semmi, majd lenézek és a lábam mögött meglepett szemekkel néz fel rám, hogy mire ez a nagy kiabálás. Ezek után azt gondolhatnánk, hogy a legnagyobb erénye hűsége és lojalitása, az, hogy csüng gazdája minden szaván. Ezért ne is vegyen mudit akit zavar, hogy kutyája akkor a legboldogabb, ha minél közelebb lehet gazdájához!

Köves-bérci Betyár kölykök az F alomból – Fotó: Karácsonyi Krisztina

Igazából sokkal inkább híres külföldön is munkakészségéről és gyorsaságáról. Ezért képesek az emberek a világ túlsó végéből Magyarországra utazni egy kiskutyáért, hogy otthon kiemelkedő sportkutya legyen, természetesen megbecsült házi kedvenc státusz mellett, aki általában a családtagoknak kijáró tiszteletet és szeretetet is kivívja magának.

Kunok Kincse Ági, aktívan dolgozó mudi

2014-ben az FCI agility világbajnokságon mudi végzett a közepes méretű kutyák között az első helyen és a csapat világbajnokságon szintén midi agilityben a magyar csapat aranyérmes lett, ahol a négy csapattagból kettő mudi volt. Tehát páratlanul kiváló munkakutyáról beszélünk. De még ez sem a legkiemelkedőbb tulajdonsága.

Nyírségfia Vihar 2009 és 2010 Világgyőztes mudi szuka

Amit első helyre tennék az az esze. Sok mudi gazdi mondja, hogy „csak megszólalni nem tud”, de szinte. Nagyon könnyen tanítható, ezért is javasoljuk a gazdiknak a kutyaiskolát. Általában a kutyaiskolák sztárja, a leggyorsabban tanuló és legjobban teljesítő „diák”. Maximum az okoz nehézséget, arra kell külön tanítani, hogy az iskolában a játszáskor elmenjen a többiekkel, mert szívesebben őrzi a gazdáját itt is.

Köves-bérci Betyár kölykök az F alomból – Fotó: Karácsonyi Krisztina

Inkább emberes kutya, általában jobban kedveli az emberek, mint a kutyák társaságát. Ezért is lett kedvelt a városi kutyások körében is, hisz ha a gazdi azt szeretné, úgy szoktatja, kávéházakba jár, nyugodtan kíséri bárhová, és még boldog is ettől, nem hiányzik a nyáj, nem akar egész nap futni, ha nincs feladat, tud nyugodtan pihenni. Ha a magyar pásztorkutyák közül a pumi a bohóc, a puli a szőrgombóc, akkor egészen biztos, hogy a mudi a stréber.

Nyírségfia Sunny Peach, a jövő agility reménysége

Fontosnak tartom a fajta hagyományos értékeinek megőrzését a tenyésztésben, mert ez biztosítja a jövőt  a fajta számára. A juhászok a leghűségesebb, legjobban dolgozó kutyákat tenyésztették tovább, és meg is látszik a fajtán, hogy még a közelmúltban is munkakészségre tenyésztették.

Kunok Kincse Fényes, aktívan dolgozó mudi

Mai napig dolgoznak a mudik terelőkutyaként, indulnak terelőversenyeken is, és kiemelkedő munkakészségük teszi lehetővé, hogy szinte minden kutyás sportot magas szinten lehet velük űzni. A mi fajta klubunk a Magyar Mudi Egyesület ezt tűzte ki célul, hogy megóvja eme nemzeti kincsünket a jövő számára; páratlan temperamentumát, és szívünknek kedves külsejét, sportos testalkatát, bodros puha szőrét, gyönyörű fejét és okos szemeit.”

Köves-bérci Betyár F alom – Fotó: Karácsonyi Krisztina

A mudit Dr. Maczák Viktória a  Magyar Mudi Egyesület elnöke, a Köves-bérci Betyár Kennel vezetője, Ezüstkoszorús mestertenyésztő mutatta be nekünk. Köszönjük!

Elérhetőségek:

kovesbercibetyarkennel.weebly.com

magyarmudi.weebly.com