A mezőkövesdi Gépmúzeum

A Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum Mezőkövesden az ország egyik legjelentősebb agrár-műszaki gyűjteményét őrzi, ápolja és mutatja be a gépgyártás hőskora iránt érdeklődő közönségnek. A múzeum Hajdu Ráfis János és felesége Bakos Mária által 1979-ben felajánlott magángyűjteményből fejlődött ki, és tematikus múzeummá 2012-ben lett minősítve, országos gyűjtőterülettel.

A közel 10.000 m2 alapterületen, környezetbe illő, épületekben látványos kiállítások sorakoznak felölelve a mezőgazdaságban és az iparban használt erőgépeket, munkaeszközöket kezdve a 19. század közepétől alkalmazott, állati igaerővel működtetett járgányoktól egészen a 20. század második felében kifejlesztett „modern” mezőgazdasági gépekig. Műtárgyanyaga különböző kiállítási témakörökbe rendezve megközelíti a 2000-es darabszámot.

A múzeum célja a paraszti és uradalmi gazdálkodásban egykor használatos mezőgazdasági gépek és munkaeszközök gyűjtése, felújítása és a nagyközönség számára való bemutatása, ezzel is szélesítve a látogatók műszaki kultúráját, biztosítva az élethosszig tartó tanulást, és diákoknak az oktatáson kívüli szabadidő hasznos eltöltésének lehetőségét. Ezért technikatörténeti, művelődéstörténeti szerepe kiemelkedő.

Legjelentősebb kiállításai az „Ólas kert”, ahol a századelő sajátos, mezőkövesdi paraszti kultúrát ismerheti meg a látogató, a közel 60 db-os lokomobil park, a több mint 100 különböző gyártmányú és méretű stabilmotor mellett kiemelkedik az önjáró és vontatott járművek gyűjteménycsoportja: 61 db. régi traktor 9 magánjáró, 5 közúti jármű, 3 szállító és 2 emelő targonca. Közel 30 db lovas járgány, vízierőgép kiállítás, korabeli tűzoltó eszközök, áramfejlesztő aggregátorok, kovácsműhely, díszes kovácsoltvas kiállítás, cséplőgépek, magtisztítók, takarmány előkészítő gépek, darálómalmok, a kékfestő műhely berendezései és az élő népművészetet bemutató tárlat mellett a kismesterségek reprezentáns eszközei, termékei is várják a felfedező látogatót.

Egyedi műtárgyainkkal az ország különböző területén találkozhatnak az agrár-műszaki kultúra iránt érdeklődők, gépésztalálkozók, gépbemutatók alkalmával. Testvérmúzeumi kapcsolatot ápolunk a Haszmann Pál Néprajzi Múzeummal Erdélyben, és szakmai partnerintézményeink vannak Ausztriában, Németországban, Szlovákiában és Szerbiában is. Emellett együttműködünk több hazai felsőoktatási műszaki intézménnyel, számos hazai és külföldi magángyűjtővel. A múzeumban zajló értékmentő munkát többször is díjazta a szakma és a felelős szakminisztérium: az „Év Múzeuma” pályázaton 1996-ban és 2002-ben különdíjjal, 2012-ben dicsérő oklevéllel ismerték el az elkötelezett gyűjtő és fejlesztő tevékenységet. A múzeumalapítók több évtizedes példaértékű tevékenységét 2010-ben „Magyar örökség díjjal” ismerték el. Ugyanebben az évben Hajdu Ráfis Jánosnak „Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkereszt” kitüntetést adományozott a Magyar Kormány.

Az intézmény fenntartója 2013. január 1-től Mezőkövesd város Önkormányzata, működtetője a Mezőkövesdi KÖZKINCS-TÁR Nonprofit Kft. a múzeum értékmentő munkáját a Mezőgazdasági Gépmúzeumért Közhasznú Alapítvány támogatja. Az alapítvány székháza a múzeum szerves részét képező „Gazdaház” amely 2001-ben épült, ez az épület ad otthont évente több időszakos kiállításnak, múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, előadásoknak, esetenként a téma iránt érdeklődő intézmények szakmai tréningjeinek, rendezvényeinek.

A „Matyó Húsvét” városi rendezvénysorozat keretében „állatsimogatót” és országos kovácstalálkozót tartunk, a „Múzeumok Éjszakája” országos programsorozat keretében értékes szakmai és kulturális foglalkozások helyszíne késő éjszakáig a múzeum.

Évente hagyományosan szeptember első szombatján rendezzük meg az „Országos Mezőgazdasági Gépésztalálkozó”, szakmai napot, amely látványos városi gépfelvonulással, technikatörténeti előadásokkal, gépbemutatókkal a város és a szakma legjelentősebb rendezvényeinek egyike országos szinten, de nemzetközi jelentőséggel is bír.

Videoklip a Gépmúzeumban (BODRI és a Miskakancsó – Veszem a kalapom (gyere komám!)

Gépmúzeum az interneten