Bőség fatál János Vitéz módra

 

A bőség fatálunkra felkerültek a következő ételek:

  • egészben sült grillcsirke
  • saját készítésű házi hurka és kolbász
  • brassói apró pecsenye
  • grillezett sertéscomb szelet bőrösen, csontosan /Frédi szelet/  betakarva  csont nélküli sertéstarjával
  • ühüm / slambuc, öreg, hortobágyi egytálétel /
  • házi készítésű vegyes savanyúság
  • ördögmártás
  • francia saláta
  • köret képpen rizibizi, sült burgonya

Az étel elkészítése:

Grillcsirke:

Alaposan megtisztítjuk, szárazra töröljük étolajjal meglocsoljuk és fűszerezzük, akár villámpáccal is lehet, de só, bors, fokhagymapor, kurkuma, fűszerpaprika, kevés kakukkfű, rozmaring, vegeta keverékével jól bedörzsöljük, sütésig alufóliával letakarva hűtőben tároljuk, majd nyársra húzzuk és forgó grillbe helyezzük. Sütés közben sűrűn a saját fűszeres zsiradékával locsolgatjuk.

Hurka, kolbász:

Lehetőleg házi fűszerezésűeket használjunk a saját csak előny. Sütésénél csak arra ügyeljünk, hogy ne repedjen ki ezért annyit tudunk tenni, hogy a sütés elején mind a hurkát és a kolbászt nagyon vékony hegyű villával lehetőleg csak kétágú húsforgatóval óvatosan megszurkálunk , így a sütés közben a zsiradék könnyedén a lyukakon eltávozik és nem a bőrt feszíti szét.

unnamed 1

Brassói aprópecsenye:

A sertéstarja a legalkalmasabb szerintem a húsok közül. Az arány 1 kg sült burgonyához: 60 dkg tarja, 1 közepes fej vöröshagyma, 6-8 gerezd fokhagyma, só, bors, csipet fűszerpaprika A burgonyát tisztítás után kb 2-3 cm-es kockákra aprítjuk, forró olajban kisütjük, a tarját kb 2-2,5 cm kockákra aprítjuk. Az apróra vágott hagymát SERTÉSZSÍRON kevés só hozzáadásával elkezdjük pirítani, majd apróra vágott fokhagymát is teszünk hozzá, ezen az alapon a felkockázott tarját megkapatjuk legalább teljesen fehér színig, borsozzuk átforgatjuk és felengedjük vízzel, hogy jól ellepje és nagy lángon főzzük többször is zsírjára pirítjuk, ezalatt többször sózzuk, borsozzuk és adjuk hozzá a fokhagymát is.

Kóstolással megállapítjuk, hogy a hús elkészült-e ha már elég puha, csipetnyi fűszerpaprikával megszórjuk a színe miatt és teljesen zsírjára pirítjuk állandó kavargatás mellett. A sült burgonyát a hússal és a zsiradékával jól összekeverjük, megkóstoljuk és ha jól fűszereztük a húst a burgonyának is elég, ha mégsem elég ízes akkor utólag sózhatjuk és erősen átkavarjuk.

unnamed 2

Grillezett sertéscomb és tarja:

A grillezett sertéscomb /Frédi szelet/ ez kb 2,5 cm vastagságú bőrös sertés hátsó comb csonttal, a tarja szeletek csont nélküliek. Itt a fűszerezés hasonló mint a grillcsirkénél remek pácok, villámpácok vannak, de ha bevállaljuk a saját készítésű páckészítést ,az alapok szinte a csirkénél leírtakkal megegyezik, de a sertéspáchoz okvetlen adjunk minőségi mustárt. Ekkor az olajat, a fűszereket és a mustárt előre keverjük ki és ne féljünk a mustártól 1 dl étolajhoz legalább 1 evőkanál mustárt tehetünk. A hús előkészítése, a combszeletet bőrös részén 2-3 cm-enként 1 cm mélyen bevagdaljuk, a szeletben lévő inakat is átvagdaljuk a tarjával is így járunk el , de csak az inakat kell átvagdalni a szélét nem, mivel nem bőrös, ezzel a művelettel kerüljük el, hogy a húsok a sütés alatt ne zsugorodjanak nagyon össze. Páccal bekenjük, házi pácunkkal akár 2-3 napra is mehet a hűtőbe sütés előtt, a bolti pácoknál tartsuk be a csomagoláson lévő utasításokat. Akár grillen, akár tepsiben szép pirosra sütjük.

Ühüm:

0,5 kg burgonya, 25 dkg lebbencs tészta vagy tarhonya, 20 dkg füstölt szalonna, 2 közepes fej vöröshagyma, 1 púpos evőkanál fűszerpaprika, só, bors, ízlés szerint csípős zöld csöves paprika. Elkészítés: Lehet lebbencsből vagy tarhonyából is készíteni, én ha lebbencsből készítem a burgonyát karikára vágom, ha tarhonyából akkor kockára. Füstölt szalonnát felkockázom és elkezdem sütni, amikor félig kisült vagy a lebbencset vagy a tarhonyát ráöntöm és tovább pirítom, kis idő múlva hozzáadom az apró kockára vágott vöröshagymát és tovább pirítom. Állandó kevergetés mellett erős tűzön ha elérte a szép aranysárga enyhén barna szélekkel a tészta a színét, hozzáadom a tésztához megfelelően darabolt burgonyát és felöntöm vízzel úgy, hogy kb 2 ujjnyira ellepje. Sózom, borsozom hozzáadom a fűszerpaprikát, illetve ízlés szerint a csípős paprikát is.

kkk

Forrásig nagy lángon, utána közepes lángon főzöm sűrű bogrács mozgatással, nem kavarással. Kóstolással a tészta főzési állapotát, főként a tarhonyánál figyeljük, amennyiben szükséges pótoljuk a vizet, de arra figyeljünk, hogy az összes vizet a főzés végére a tészta felvegye. Az ühüm akkor kész, ha a bográcsban egybe állt és az egészet egyben át bírjuk fordítani. Ezt a műveletet csak gyakorlott bográcsozóknak ajánlom.

Elkészítjük a köreteket, a mártást és a franciasalátát, ezeknek az elkészítési módját nem tartom szükségesnek leírni, hiszen mindenki által jól ismertek.

Az elkészült ételeket felhelyezzük a fatálra és indulhat a falatozás. Kívánunk mindenkinek ehhez nagyon jó étvágyat! Szerintem ez az összeállított menü nagyon alkalmas nyáron 15-20 fő részére, legyen az születésnap, névnap, ballagás.

 

Ételünkkel elért helyezés : főzőverseny falunapon Szajolban különdíj.

(beküldő : Fábi Zoltán – János Vitéz Főzőcsapat )