Mitől olyan különleges a Gyulai kolbász és Gyulai pároskolbász?

Hihetetlen, hogy már a közösségi média és a televízió megjelenése előtt is léteztek termékek, amik világhírre tettek szert. Pedig akkoriban az igazán jó dolgok híre csak szájról-szájra terjedhetett. Így volt ez a gyulai vásárral, és a világhírt szerző Gyulai kolbásszal és Gyulai pároskolbásszal is.

Miért éppen Gyula?

Ez a finomság régóta ismert Közép-Európa szerte, hiszen már a 1800-as években rengeteg, a Balkán felől érkező, és Bécsbe igyekvő vásári karaván tartott pihenőt a gyulai vásárnál megállva. Nem csak a piac, és ezáltal a kereslet növekedett ebben az időszakban, hanem a feldolgozóipar, tehát az előállítás folyamatának gyorsasága is hatalmas fejlődésen ment keresztül.

Egy kisvárostól a világhírig

Az 1900-as évek elején a mai gyulai kolbász őse Balogh József házi gazdaságában készült, ám különleges fűszeres íze már ekkoriban is nagy népszerűségre tett szert. 1912-től egy éven át Balogh József méltán híres kolbászműhelyében dolgozott Stéberl András is, aki itt ismerkedett meg a gyulai kolbász készítésének fortélyaival. 1935-ben ő vitte el termékeit a Brüsszeli Világkiállításra, ahol aranydiplomát nyert.

Később Stréberl András Gyulára költözött, és saját tapasztalatira alapozva megkezdte a gyulai szárazkolbász és egyéb kolbászok nagyüzemi előállítását, a város és Európa lakóinak legnagyobb örömére. Üzeme rövidesen az ország egyik legnagyobb húsfeldolgozójává vált, így a térség több szakembere is itt dolgozott. Nagyrészt Stéberl Andrásnak köszönhető tehát, hogy a magyar háztartások nagy százalékában ma is található a hűtőben egy-egy, papírba csomagolt, paprikás illatot árasztó hosszúkás csomag, és kevés, Magyarországra látogató turista hagyja ki a kolbászkóstolást a kötelező programpontok közül.

Hungarikum

A ma már hivatalosan is Hungarikumnak számító Gyulai kolbászt és Gyulai pároskolbászt természetesen napjainkban is a régi, hagyományos technikával készítik, bükkfa füstjén füstölik és érlelőben szárítják. A gyulai kolbász kizárólag magyar alapanyagokból készül, és eredetvédett, tehát törvényi szabályozások alapján egyedül a Gyula és Békéscsaba közigazgatási határain belül készült kolbászféleségeket lehet a „gyulai kolbász” névvel illetni.

Kiválóan illik hozzá egy pohár pálinka , no meg a frissen sült, illatos kenyér!

Fotók: https://gyulaihentesek.hu