A Kecskeméti barackpálinka

Kecskemét híres a barackpálinkájáról, vagy más néven a barack snapszról. A kiemelkedő minősége főként az olyan alapanyagként felhasznált barackfajtáknak köszönhető, mint a magyar kajszi, vagy a magyar legjobb, ami a környéken terem. A barackmagot kiszedik, amit csak a lepárlás során adnak hozzá a leendő pálinkához, ez adja meg a pálinkának a jellegzetes ízét.

pálinka

A folyamat első részeként a barack termését hatalmas hordókban tárolják. Ezalatt a fruktóz természetes alkohollá alakul át. A pépet átmossák, majd egyből lepárolják. Ez a forralásból és a felszálló gőz, pára befogásából álló folyamat. Amint lehűl, újra folyékonnyá válik. Az első lepárlás egy 8-15 alkoholfokos párlatot eredményez. A párlatot tovább desztillálják és finomítják, ami megnöveli az alkoholtartalmát és az aromáját. A kész pálinkát, vagy brandyt tölgyfahordókba öntik, majd hagyják érni legalább egy évig, ami idő alatt elveszti a „harapósságát” és egy jellegzetes sárgásbarna színre tesz szert, ezután készen is áll a palackozásra.

pálinkaA modern, számítógép vezérelte lepárlás Kecskeméten még mindig a hagyományos eljárások alapján történik, habár már nincs szükség a szakemberek tudására és tapasztalatára, akik rendszeresen ellenőrizték a pálinkát, valamint meghatározták a későbbi folyamatokat és azoknak az idejét. Természetesen a gyümölcsök minősége szedésenként változik, de ellentétben a bortermeléssel, nem tesznek különbséget a szüretek között. Ehelyett inkább megpróbálják megtartani az azonos ízt, aromát és minőséget évről-évre. Az alkoholtartalom is meghatározott. A fütyülős baracknak és a pecsétes baracknak a figyelemre méltó 43%.

 

Az első palackozott barackpálinka a Kecskeméti Városi Szeszfőzdét 1884-ben hagyta el, ami Windsor Grófjának tartozik hálával (aki 1936-ban VIII. Edvard angol király néven lett ismert, majd a koronázása után néhány hónappal kénytelen volt lemondani). Az 1930-as években rendszeresen látogatott Magyarországra, bon viveur módjára élt, közeli kapcsolatba került a budapesti éjszakai élettel. Az első éttermi látogatása során megkérte a társaságát, hogy rendeljenek neki valami nemzeti italt, hogy ne hívja fel magára a figyelmet. Így találkozott először a barackpálinkával, amit később nagyon megszeretett, külföldön is ismerté tette.

pálinka

A barackpálinkát keverik koktélokba is, de csak szigorúan magyar receptek alapján.

Puszta-koktél

  • 4 egységnyi Tokaji Szamorodni (száraz)
  • 3 egységnyi barackpálinka
  • 1 egységnyi Mecseki likőr
  • citromolaj

Öntse az össze az összetevőket egy koktél shakerbe, keverje össze egy kanállal, majd szórjon citromolajat a tetejére. A Mecseki egy fűszeres, jellegzetes magyar gyógynövénylikőr egy enyhe kesernyés ízzel. Az összetéveszthetetlen ízét és a nevét a dunántúli Mecsek hegység gyógynövényeiből kapta.

cherry-167341_640

Cseresznyepálinka

A kecskeméti cseresznyepálinka, ami 43%-os alkoholtartalmú, a Germersdorfer Riese fajtájú cseresznyéből készül, ami egy nagyon népszerű fajta. A pálinkát a cseresznyemagokkal együtt főzik ki, ez ad neki egy egyedi aromát.

A cseresznyepálinka akkor lesz kristálytiszta, ha tölgyfahordókban hagyják érni. Néhány évtizede még csak Magyarországon ittak kirscht, de az évek múltával népszerűbb lett, mint az őszibarack és a körte brandyk.