Egy igazi Unicum – és hungarikum!

Dr. Zwack! Das ist ein Unicum! – kiáltott fel II. József, miután megkóstolta az udvari orvosa által számára készített különleges italt. Az ital a nagyközönség számára csak 50 évvel később, 1840-ben vált elérhetővé, amikor Zwack József megalapította első gyárát a Marokkó-udvarban, a mai Erzsébet tér területén. A gyár hamar kinőtte magát, a Két Szerecsen majd az Üllői út után 1892-ben költözött a ma is látható területre, a Soroksári út 26. szám alá.

Unicum

Itt található a család és az ital évszázados múltját bemutató Zwack Múzeum és Látogatóközpont is, ahol máshol nem látható felvételeken követhetik nyomon az elmúlt több mint 225 év történetét. A múzeumban korabeli családi relikviák, dokumentumok és fotók segítségével felidézhetik nemcsak a család kalandos múltját a kezdetektől napjainkig, hanem a magyar történelem mérföldköveit is. A múzeumban található Európa egyik leggazdagabb mini-palack gyűjteménye is, igazi különlegességekkel.

Unicum

Az udvar közepén álló lepárló épület felújítása korabeli fényképek alapján történt és hűen adja vissza a 19. század végi, egyedülálló tradíciókkal bíró likőrgyár varázslatos hangulatát. Az „Unicum Szívének” nevezett lepárlóban láthatnak 100 évnél is idősebb lepárló készülékeket, óriási kőkorsókat, melyeket kivonatolásra használtak és számos illatos gyógynövényt is, melyek akár az Unicum titkos receptéjnek alkotói is lehetnek.

A mai napig itt készül az Unicum, több mint 40 féle gondosan válogatott gyógynövény kivonatából és párlatából, melyek a Világ mind az öt kontinenséről származnak: jelentős részük a Kárpát-medencéből, de Marokkóból, Kínából, Indiából, Srí Lankából, Indonéziából, Nigériából, Amerikából és Ausztráliából is szerzünk be értékes alapanyagot. Ezeket a különleges növényeket a mai napig kézzel mérjük ki, sőt, egyes alapanyagokat maga Anne Zwack (Zwack Sándor és Izabella édesanyja) adagolja.

Unicum

A gyógynövényekből kétféleképp nyerjük ki az íz- és illatanyagokat. Az egyik mód a kivonatolás, amely közben a füveket kukoricából készült finomszesszel keverjük össze, és hagyjuk kiázni az értékes anyagokat, azaz elkészítjük az extraktumot. Ez az a folyamat, amely az ízgazdagságot adja az Unicumhoz. Vannak olyan növények, amelyek esetében a fontos alkotóanyagok kinyeréséhez a desztillálás a legtökéletesebb megoldás. Ehhez évszázadok óta különleges gépeket használunk, amelyek működése – akárcsak az Unicum elkészítésének titka – lényegében a kezdetektől nem változott. A desztillációval kinyert anyagok miatt lesz az Unicum igazán könnyed ital. A különböző módokon előkészített alkotóelemeket végül hagyományos fakádban keverjük össze (blendeljük). Hogy az Unicum-minőség állandó lehessen, a keverés után a Likőrmester egy bírálóbizottsággal többször is megkóstolja az italt. Ennek a bizottságnak a Zwack család is a tagja.

Unicum

Az Unicum végleges ízét a tölgyfa hordós érlelés adja meg. Ez a különleges eljárás szintúgy 1790-től kíséri el a likőr történetét. Bár sokan nem is sejtik, a mai napig a Soroksári úti gyár alatti pincében van az az 500 hordó, amiben az Unicumok érlelődnek és amely helyszín izgalmas lezárása a múzeumi programnak. Igazi „Unicum” élményben lehet itt része a látogatónak, hiszen hordóból csapolhat magának Unicumot és a cég legújabb termékét, az aszaltszilva-ágyon érlelt Unicum Szilvát is.

www.unicum.hu

Az érték a Hungarikum törvény 114/2013. (IV. 16.) Kormányrendelet a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról III. sz. mellékletének Hungarikum Bizottsághoz történő felterjesztésével és elbírálása által került a Hungarikumok Gyűjteményébe.