Jégbor – a tél ajándéka

A csemegeborok egyik legkülönlegesebb fajtája a jégbor, mely többek között magas természetes cukortartalma miatt kedvelt. Bár külföldön már több száz éves hagyományai vannak, hazánkban a ’90-es évek közepén kezdtek komolyan foglalkozni jégborokkal.

Az első feljegyzéseket az ókori Rómában találjuk arról, hogy némely szőlősgazda későn, jóval a fagyok beállta után szüretelte termését, azonban ez a gyakorlat kiment a divatból, és egészen a XIX. századig kellett várni, hogy újra felbukkanjon, akkor Németországban.

A jégbor készítésének titka, hogy meg kell várni, hogy hőmérséklet tartósan -7 °C alá essen és éjszaka ill. kora hajnalban kell szüretelni a túlérett, zselé állagú, teljesen megfagyott szőlőt – nem fürtöntént, hanem szemenként, hogy a szemek ne sérüljenek –, majd azonnal le kell préselni, mielőtt felengedne. Mivel a szőlőnek csak a víztartalma fagy el, a cukor, az íz, és az aroma koncentrálódik, így a belőle készült ital közel azonos alkoholtartalom mellett más boroknál sokkal édesebb lesz.

Azonban nem minden fajtájú szőlő alkalmas jégbornak. Fontos, hogy vastag héjú, ellenálló fajta legyen és hosszú ideig kibírja a tőkén. Európában – így hazánkban is – túlnyomó részt rajnai-, és olaszrizlingből készült jégborokkal találkozhatunk.

Az előállítása persze jóval nagyobb feladat elé állítja a gazdákat, és a fagyott szőlőből a kinyerhető lé is lényegesen kevesebb, mint általában – és ez a jégborok árán is jól meglátszik. Magyarországon az időjárási viszonyok még kockázatosabbá teszik a jégbor készítését, hiszen a nagy esőzések megsemmisíthetik a termést, ráadásul átlagosan mindössze két évente van csak tartós -7 fokos fagy, amely nemcsak jogi, hanem technológiai feltétel is.

Az elmúlt néhány évben ugyanakkor egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a jégborok, a turisták is szívesen ismerkednek a kiváló hazai pincészetek kínálatával.

 

A Borbély Pincészet  jégbora a VinAgora Nemzetközi Borverseny aranyérmes bora lett. Bodri Koma a Magyarkincsek.hu képviseletében Borbély Tamás borászt kérdezte : meséljen egy kicsit erről a kiváló borról!

“A jégbor egy ritka borkülönlegesség. Magyarországon,  kevés az az évjárat, amikor alkalmas az időjárás a jégbor technológiára. A mi birtokunkon az olaszrizling fajtával dolgozunk jégbor esetében, mivel a jégborhoz olyan szőlőre van szükség ami késői érésű és jó ellenálló fajta. A technológia lényege, hogy az egészséges, érett, sőt túlérett szőlő megfagy a tőkéken (ehhez legalább 4-5 napon keresztül mínusz 6-7 fok alatt kell legyen a hőmérséklet) és ezt a fagyott szőlőt kell szüretelni, préselni.

Hajnali órákban szedjük mindig, amíg nem kezd melegedni az idő, hogy a préselés alatt is biztosan fagyott maradjon a szőlő. Nagyon tömény mustot kapunk ilyenkor, ami olyan nehezen csorog ki a présből, mint a méz. Ezen koncentrált must szép lassú erjesztése után kapjuk a magas maradék cukortartalmú, komplex édes borkülönlegességet.”

Kapcsolat: http://www.borbelypince.hu/hu/

Jégbor a Borbély Pincészet kínálatában